Yabancı Dil

Yabancı Dil

Yabancı dil eğitiminde hedeflerimiz:


• Öğrencilerimize yabancı dili yaşayarak öğretmek, yabancı dilin gerektirdiği dört ana beceriyi (Okuma-Yazma-Dinleme ve Konuşma) kazandırmak;

• Öğrencilerimizin yabancı dil konusundaki özgüvenlerini artırmak.
• Öğrencilerimizin öğrenim hayatları boyunca girecekleri her türlü sınavda başarılı olmalarını sağlamak.
• Ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarılı olmalarını sağlamak.
• Yabancı dilde sunum yapabilmelerini, öğrendikleri yabancı dilleri kullanarak yıl içi ve yılsonu etkinlikleri yapmalarını sağlamak.

ULUSLARARASI SINAVLAR

                                                                                                                                  Aşiyan eğitim kurumlarında öğrenim gören her bir öğrenci yılda en az 3 defa uluslararası geçerliliği olan bir sınava girer ve bu sınavdan aldığı sonuç doğrultusunda da eksikleri belirlenerek takviye programlarına dahil olur. Yılda 3 defa bu sınavlara girdiği için akademik sürecini hem öğretmen olarak bizler hem de ailesi olarak siz yakından takip edebilirsiniz. Böylelikle okulumuzda verilen İngilizce eğitiminin gerçek karşılığını bağımsız bir kuruluşun sonuç belgesiyle de görmüş oluyorsunuz.

Okulumuzdaki her bir öğretmenimiz gelecek kuşaklara uygun nesiller yetiştirdiğinin bilincindedir. Bu sebeple İngilizce eğitimi Aşiyan Eğitim kurumlarında çok özel bir başlık altında incelenir. Yabancı dil eğitimimiz ile dünyayı anlayan, sorgulayan, kültürlerarası farklılıklara duyarlı gençler yetiştiriyoruz.
Okullarımızda Yabancı Dil derslerinde de Kişiye Özgü Öğretim Modeli uygulanmakta, bu bağlamda, her öğrencinin öğrenme stili belirlendikten sonra derslerimiz sınıf profilleri doğrultusunda görsel, işitsel veya kinestetik öğrenme stillerine sahip öğrencilere hitap edecek şekilde, görsel sunumlarla, farklı anlatım şekilleriyle harmanlanıp zenginleştirilerek hazırlanmaktadır. Liselerimizde yürütülen yabancı dil kulüp çalışmaları kapsamında, gerek hafta içi, gerekse hafta sonu takviye kursları, drama çalışmaları, İngilizce aktivite günleri ve uluslararası projelere katılımlar gerçekleşmektedir.
Aşiyan eğitim kurumlarından İngilizce eğitimi alan öğrencilerimizin akademik başarıları uluslararası standartlarda dil ölçekleri ile akredite edilir.

ÇİFT DİLLİ EĞİTİM (BILINGUAL)


Aşiyan eğitim kurumları olarak 4 yaşından itibaren her sınıfta bir İngilizce öğretmenin neredeyse sürekli olarak bulunması esas alınarak hazırlanmış ders programları uygulanmaktadır. Bu sayede 4 yaşında aramıza katılan bir öğrencinin 4. Sınıfın sonunda akıcı bir şekilde İngilizce konuşmasını hedeflemekteyiz. Millet olarak bizim dil öğrenme kültürümüz yıllarca tartışma konusu olmuştur. Bizim hayalini kurduğumuz şey öğrencilerin İngilizce konuşmak zorunda oldukları ortamlar oluşturmak. Pakistan’ın dağ köyünde yaşayan bir çobanın en az 3 dil bilmesini örnek gösterebiliriz. O çobanın o coğrafyada yaşayabilmesi ve iletişim kurması için o dilleri öğrenmesi gerekiyor. Aslında özel olarak bir uğraş sergilemesi de gerekmiyor. Kendiliğinden oluveriyor. İşte sihirli cümle “kendiliğinden olmak”. Dil öğrenmek için yapılabilecek en güzel şey dilin konuşulabileceği bir ortamda bulunmaktır. Aşiyan eğitim kurumları olarak bizim hayal ettiğimiz ve uyguladığımız şey işte bu.

Öğretim Metotları

Her bir öğrencinin farklı öğrenme stiline uygun öğretim metotları kullanılır.

Problem Çözme

Öğrenciler, gerçek hayat problemlerini çözmeye yönelik projelerde yer alır.

Kişisel Gelişi

Öğrencilerin takım çalışmasına ve işbirliğine teşvik edilmesi.

                                                                                                                            Öğretim programımızda akademik sınavlara yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda öğrencilerimiz gelecek kariyer planlamaları için hem akademik başarılar elde etmek hem de yabancı dilde sosyal ve akademik iletişim becerilerini geliştirmek için hazırlıklar yapabiliyor. Diğer yandan, uluslararası sınavlarda tecrübe kazanıyor, yurt içi veya yurt dışı üniversite hayatlarında ve mesleki yaşantılarında ihtiyaç duyacakları bilgi ve sertifikaya sahip oluyorlar.

İkinci Yabancı Dil

Okullarımızda ikinci yabancı dil olarak bir sınır belirlenmemiştir. Genel olarak Almanca, Fransızca, İspanyolca gibi dersleri seçen öğrencilerimiz, Bunun yanında Çince, Flemenkçe, Japonca Rusça gibi farklı dilleri de tercih edebilmekteler.

SINIF DÜZEYLERİNDE İNGİLİZCE EĞİTİMİ

Anaokulu (3 yaş)

Sevilmeyen ders öğrenilemez. Öncelikli amacımız yabancı dili sevdirmek, sevdirirken kazandırmak.. Eğitimde bireyselliği göz önünde bulundurarak çocuklarımızla oynuyor, hikayeler anlatıyor, el ve kas becerilerini geliştirecek aktivitelerle kazanımlarımızı “YAPARAK YAŞAYARAK” edindiriyoruz. Haftalık 4 saatlik bir İngilizce eğitimi çocukların İngilizceyle ilk defa tanıştığı bu yılda fazlasıyla yeterli.

ANAOKULU ( 4, 5, 6 YAŞ ) (BİLİNGUAL)

Öncelikli amacımız yavrularımızı ;severek, oynayarak, İngilizceyi oyunların içine onlar bile fark ettirmeden koyarak dili edindirmek istiyoruz. “EZBERLETMEK DEĞİL EDİNDİRMEK”. Bu yaş grubumuzda İngilizce öğretmenimiz sınıf öğretmenimiz ile birlikte sınıfta, yemekhanede, oyun parkında kısaca okulun her alanında çocuğumuza Türkçe olarak öğretilen kazanımları olabildiğince eğlenceli şekilde İngilizce olarak da edindirmektir. Haftalık olarak 10 saat İngilizce dersine artı olarak yaklaşık 25 saatlik bir derse de İngilizce öğretmenlerimiz eşlik etmektedirler. Böylelikle çocuklar okulda gördükleri her derste İngilizceyi yanı başlarında bulmaktalar.

İLKOKUL (1-2-3-4.sınıflar)(BİLİNGUAL)

Bu sınıf seviyelerinde de öncelikli amacımız dili sevdirmek ve onlar farkında olmadan edindirmek. Çift dilli eğitim modülümüz ile sınıf öğretmenleriyle paralel şekilde kazanımlarımızı ‘’öğretmiyoruz, edindiriyoruz’’. Sistemin amacı öğrencilerin hayatın her alanında İngilizceye maruz kalmalarını sağlamak. Buna uygun aktiviteler ve ekstra çalışmalarla öğrencilerimizin dile hakim olmalarını sağlıyoruz. Yine bu sınıf seviyelerinde de haftalık 10 saat İngilizce dersine artı olarak yaklaşık 25 saatlik bir derse de İngilizce öğretmenlerimiz eşlik etmektedirler.

ORTAOKUL

5.sınıflarda İngilizce (İngilizce Hazırlık Sınıfı)
• IS (IntegratedSkills-Tüm becerilerin ve gramerin birlikte öğretilmesi).
• CS (CommunicationSkills-Konuşma, dinleme gibi iletişim becerilerinin birlikte öğretilmesi),
• Reading and Writing (Okuma ve Yazma),
• Reading into Writing (Büyük sınıflarda uyguladığımız okuma sonrası yazma becerilerinin geliştirilmesi),
• Literature (Edebiyat)
• Ortaokulun hazırlık sınıfı olarak kabul ettiğimiz 5.sınıflarımızda İngilizce derslerimiz 20 saat 3 öğretmen (2 Türk 1 yabancı) tarafından yürütülmektedir. Öğrencilerimizin İngilizce konuşması ilk hedefimiz olduğu için dilbilgisi konuları da konuşma tabanlı çalışılmakta ve dijital araçlarla desteklenmektedir. Ayrıca Young Learners Sınavlarına yönelik çalışmalarımız da öğrencilerimizin dinleme ve anlama, okuma ve anlama, yazma ve konuşma gibi konularını desteklemektedir.

LİSE

İngilizce bugün dünya genelinde 45 ülkenin resmi dilidir. Yapılan araştırmalara göre dünyada İngilizceyi ikinci dil olarak konuşanların sayısı, anadil olarak konuşanları geçmektedir. Bu nedenle dünyada bilim dilinin %70i, haberleşme dilinin %80i ve internet dilinin% 90 ı İngilizce olarak yapılmaktadır. Sayılan nedenleri göz önünde bulundurarak okulumuzda yabancı dil eğitimine büyük önem verilmektedir. Lise seviyesinde dil öğretmekteki amacımız; öğrencilerimizi ilerde bulunacakları uluslararası platformlarda kendilerini rahatlıkla ifade edebilecekleri ve akademik çalışmalarını rahatlıkla sürdürebilecekleri dünya bireyleri             olarak yetiştirmektir.Okuma, yazma ve konuşma becerilerini sistemli bir şekilde geliştirmeyi hedefleyen programımız dahilinde öğrencilerimiz çok sayıda İngilizce kitap okur, münazara çalışmalarıyla sözlü ifade becerileri geliştirilir. Lise son sınıfa kadar öğrencilerimizin uluslar arası geçerliliği olan sınavlardan istediğimiz standartlara ulaşmasını bekleriz.Türk ve yabancı öğretmenlerimiz kültürler arası benzerlikler ve farklılıklar konusunda uyaran olarak, kritik ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirme amaçlı münazara, drama, sunum, hikaye yazma gibi çeşitli aktivitelerle yüksek öğrenime hazırlarlar.


Lise dil Eğitiminde eğitiminde hedeflerimiz:
Öğrencilerimize yabancı dili yaşayarak öğretmek, yabancı dilin gerektirdiği dört ana beceriyi (Okuma-Yazma-Dinleme ve Konuşma) kazandırmak;

• Öğrencilerimizin üniversiteye giriş yabancı dil sınavında (LYS- 5) başarılı olmalarını sağlamak;
• Üniversitelerde hazırlık atlama sınavlarında başarılı olabilmeleri için TOEFL ve IELTS gibi sınavlara hazırlamak;
• Ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarılı olmalarını sağlamak;
Yabancı dilde sunum yapabilmelerini, öğrendikleri yabancı dilleri kullanarak yıl içi ve yıl sonu etkinlikleri yapmalarını sağlamaktır.

Söğütözü Mah. Söğütözü Cad. No:31 Çankaya – ANKARA

2024  © Copyright CEYAF

Sohbete Başla !
Aşiyan kolejini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Size nasıl yardımcı olabiliriz ?