Aşiyan Anayasası

“Nerede karşılıklı sevgi ve saygı varsa orada güven ve itaat vardır. Güven ve itaatin olduğu yerde disiplin vardır. Disiplinin olduğu yerde huzur, huzurun olduğu yerde başarı vardır.”

Mustafa Kemal Atatürk

“Aşiyan Anayasası” öğrencilerin, öğretmenlerin ve idarecilerin okul içerisinde uymaları gereken kurallar bütününe verilen isimdir. Karşılaşılan disiplin problemleri, bu probleme karşı nasıl davranılması gerektiği konusunda tarafları bilgilendiren ve yönlendiren yazılı metinlerden oluşur.
Her öğrenci kendine, arkadaşlarına, öğretmenlerine ve okul idaresine karşı hak ve yükümlülüklerini bilir ve buna göre davranır.
Aşiyan Anayasası sene başında öğretmenlere ve öğrencilere tebliğ edilir her birey bu kurallar bütününden haberdar olur. Ana yasa Aşiyan Eğitim Kurumları için sıradan öylesine yapılmış bir şey değildir. Bilakis okulun içinde sağlıklı bir paylaşım ortamının oluşmasın için üst düzey önem arz etmektedir.
Aşiyan Anayasası özetle okula giriş çıkışlarında, yemekhanede yemek yerken ya da yemeğini almak için sıra beklerken, konferans salonunda bir etkinliği izlerken ya da o etkinliği icra ederken, sınıfın içinde ders dinlerken, teneffüslerde, serviste öğrencinin ne yapması gerektiğini, nasıl davranması gerektiğini anlatır. Olumsuz durumlarla karşılaştığında öğretmene ne yapması gerektiğini ilişkin bilgi verir.
Daha da özetle okuldaki disiplin ortamının sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlayarak herkesin kendisini rahat ve huzurlu hissetmesini sağlar.
   


English EN Turkish TR