Temiz Okul

Temiz Okulum​

Her bir çocuk ve okul çalışanının temiz ve bakımlı, çevresel olarak daha güvenli ve sağlık bilinci oluşmuş bir ortamda yaşama hakkı vardır. Okullar çevresel olarak sorumluluk bilincine sahip davranışlara örnek oluşturmalıdırlar. ”Okulların temizlik sistemlerinin doğrudan insan sağlığını, kişisel imajı, kendine güveni, davranışları ve bütünde akademik performansı kısacası bütün hayatı etkilediği artık yaygın olarak dünya genelinde bilinmektedir. Temiz okullarda eğitim gören çocuklar şüphesiz daha sağlıklı olacaklardır.Biz öğrencimizi, öğretmenimizi ve çalışanımızı korur ve onlara değer veririz. Bu nedenle okulumuzda temizlik meselesi üst düzeyde önemsenmektedir.

Aşiyan Anayasası özetle okula giriş çıkışlarında, yemekhanede yemek yerken ya da yemeğini almak için sıra beklerken, konferans salonunda bir etkinliği izlerken ya da o etkinliği icra ederken, sınıfın içinde ders dinlerken, teneffüslerde, serviste öğrencinin ne yapması gerektiğini, nasıl davranması gerektiğini anlatır. Olumsuz durumlarla karşılaştığında öğretmene ne yapması gerektiğini ilişkin bilgi verir.Daha da özetle okuldaki disiplin ortamının sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlayarak herkesin kendisini rahat ve huzurlu hissetmesini sağlar.

Temizliğin en düşük maliyetli sağlık koruyucusu olduğunu da unutmamak gerekir. Çocukluk yaşlarında edinilen alışkanlıklar genellikle kalıcı olur. Toplumsal alışkanlıklarımızın sebebi ise genelde çevremizden edindiğimiz davranışlarımızdır. Beş duyumuzu farkında olarak kullanabilmek yine bu süreç içinde gerçekleşir. İlköğretim dönemi çocuklarımızın hayatında temel oluşturan bir dönemdir. Doğru kazandırılmış tutum ve davranışlar hayatlarını doğru şekillendirmelerini sağlayacaktır. Temizlik de bu yaşlarda öğrencilere kazandırılması gereken özelliklerden biridir. Küçük yaşlarda kazanılan doğru temizlik tutum ve davranışları sağlık açısından atılmış önemli bir adımdır.

İlköğretim okullarında temizlik yetişkinlerin bulundukları ortamlara göre çok daha temiz olmalıdır. Yapılan temizlik özenle yapılmalıdır.
Bu çerçeveden hareketle okulumuzun her tarafının özenle ve sürekli temizlendiğini belirtmek isteriz. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kuruluşlarda temizliğin teşvik edilmesi için her yıl belirli kontrollerden sonra okullara verilen Beyaz Bayrak sertifikasını her sene aldığımızı gururla belirtmek isterim. Öğrencilerimizin temiz ve sağlıklı bir ortamda eğitim öğretim faaliyetlerini yürütmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Beden temizliği nezaket, ruh temizliği zarafet sebebidir.

MEB ve TSE'den Özel Aşiyan'a Temizlik Onayı!

Özel Aşiyan Eğitim Kurumları, "Okulum Temiz" belgelendirme programıyla hijyen standartlarını başarıyla yerine getirerek MEB ve TSE onayını aldı.

Hijyen ve Enfeksiyon Kontrolünde Örnek Bir İş Birliği

MEB ve TSE'nin iş birliğiyle hayata geçen "Okulum Temiz" programı, Özel Aşiyan Eğitim Kurumlarına hijyen ve enfeksiyon kontrolünde örnek oluyor.

Özel Aşiyan Eğitim Kurumları, Temizlikte Liderlikte!

Özel Aşiyan, hijyen şartlarını iyileştirme ve enfeksiyon kontrolünü sağlama konusundaki liderliğini "Okulum Temiz" belgesiyle taçlandırdı.

Söğütözü Mah. Söğütözü Cad. No:31 Çankaya – ANKARA

2024  © Copyright CEYAF

Sohbete Başla !
Aşiyan kolejini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Size nasıl yardımcı olabiliriz ?