Üstün Yetenekli Öğrenciler

       Okulumuz bu alanda, alanında uzman Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde akademisyen, Dr. Duygu Özdemir’den danışmanlık almaktadır. Dr. Duygu Özdemir her yıl öğrencilerimizi değerlendirir ve bunun sonucunda belirlenen öğrenciler çeşitli kulüp faaliyetlerinde ve yarışmalarında bir araya gelerek hem daha mutlu olurlar hem de yeteneklerini doğru alanlarda sergilemiş olurlar. “Her çocuk keşfedilmeye hazır bir yıldızdır.” sözünden hareketle, öğrencilerimizi fark ederek doğru yönlendirmek için gerekli çalışmaları okulumuzda yürütüyoruz.


             Okulumuz öğretmenleri, her yıl güncellenen Üstün Yetenekli Eğitici Eğitiminden sonra öğrencileri keşfederek doğru yönlendirmek adına gerekli farkındalığa sahip olurlar. Okulumuzda bu alanda yapılan uygulamalar şu şekildedir:

 1. Bilim Sanat Merkezlerine Öğrenci Yönlendirme: İlkokul 1-2-3. Sınıf seviyelerinde Bilim – Sanat Merkezleri için yapılan sınavlara öğrenciler yönlendirilir.
 2. “Zekâ” Zenginleştirilmiş Eğitim Köşeleri Aşiyan: Her sınıfta bulunan köşelerde, öğrencilerin işledikleri konuyu çabuk anladığı veya yapması gereken etkinliği çabuk bitirdiğinde sıkılmasının önüne geçen bu çalışma ile öğrenciler kendilerine hitap eden sorular, akıl oyunları, bulmacalar, ileri düzey etkinlikler vs. bu köşede bulabilir.
 3. Okullar Arası Yarışmalar: Öğrencilerimiz kulüplerde bir araya getirilerek, bu yarışmalara hazırlanır ve güzel derecelerle dönerler.
 4. Kulüp-Atölye Çalışmaları: Öğrencilerimiz farklı etkinlik ve atölyelerle bir araya gelerek keyifli ve üretken zaman geçirirler.
 5. Veli Eğitimleri: Her Yıl Dr. Duygu Özdemir tarafından velilerimize bu konuda eğitim verilmektedir.
 6. Bireysel Çalışmalar: Her öğrenciyle kendi ilgi ve yeteneklerine göre özel olarak ilgilenilir ve bir program yapılır.

Aşiyan Eğitim Kurumları Olarak Dâhil Olduğumuz Başlıca Yarışmalar

Uluslararası Caribou Matematik Yarışması

 • Uluslararası Caribou Matematik Yarışması, öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmeleri için dünya çapında online olarak düzenlenen bir matematik yarışmasıdır.
 • Bu yarışma yılda 1 kez düzenlenen ve öğrencileri yarıştırarak sıralamasını veren yarışmalardan farklıdır. Çünkü öğrenciler bir yıl boyunca 6 adet yarışma deneyimleyebilirler ve böylece gelişim süreçleri takip edilebilir. 

Uluslararası Kanguru Matematik Yarışması

 • Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar. 

Türk Zeka Vakfı Türkiye Zeka Oyunları Yarışması

 • Öğrencilerimizin düşünme becerilerini geliştirmeyi, çevrelerini daha iyi algılayabilmelerini ve sorunlar karşısında daha nitelikli çözümler üretme yeteneklerini arttırmayı hedefleyen Türkiye Zekâ Oyunları Yarışması, düşünen ve üreten bireylerle “Bilgi Toplumu” olma yolunda yapılan önemli bir etkinliktir. 

Matbeg (Matematiksel Becerileri Geliştirme) Ve Fenbeg 

 • MATBEG, öğrencilerin birer “yaratıcı problem çözücü” olmalarını sağlamak amacıyla geliştirilen ve içerisinde her sınıf düzeyine göre ayrı ayrı, farklı türde ve sayıda sıra-dışı problemlerin bulunduğu, ilk ve ortaokul düzeyi için geliştirilmiş bir uygulamadır.
 • FENBEG, fen okuryazarlığını ölçmek amacı ile daha çok üst düzey düşünme becerilerine odaklanan ve 3-8 sınıf Fen ve Teknoloji dersi kazanımları üzerine kurulan farklı ve özgün sorulardan oluşturulmuş bir sınav uygulamasıdır. Bu uygulamada öğrenciler soruları çözerken aynı zamanda boya kalemleri ve farklı aparatlarda kullanmaktadırlar. Bu şekilde öğrenciyi çok yönlü ve çok boyutlu ölçme ve geri bildirim verme imkanı sunmaktadır.

Bilge Kunduz Uluslararası Enf. ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği

 • Bilge Kunduz, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş uluslararası bir etkinliktir.
 
 

English EN Turkish TR