Adım Adım ANKARA

2019-04-09 12:27:42

Yaşayarak öğrenme eğitimin en temel hedeflerinden biridir. Okulumuzda bu hedefi destekleyen birçok etkinlik yapılmaktadır. Okul gezileri bunlardan biri ve en önemlilerindendir.

Ankara’da yaşıyor olmamızın ayrıcalığı ile tarihimiz, kültürel değerlerimiz,  Ata’mız, Cumhuriyetimizin temellerinin oluşumu, ilk Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, ikinci meclis binamız, müzelerimiz, Anadolu’nun tarihi zenginliklerini en iyi yansıtan Anadolu Medeniyetleri Müzemiz ve Ankara Kalesi ve Anıtkabir.. Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerimizle gün boyu gezildi. Vatan sevgisi, tarihini bilmek, o tarihi sahiplenmekle oluşur..

Gezinin ilk durağı ilk Meclis binasıydı. Burada bulunan sergi salonlarında Lozan Barış Antlaşmasının imzalandığı masayı, Erzurum Kongresi’nde Atatürk’ün kullandığı mührü, mebusların silah ve madalyalarının bulunduğu salonları gezmek görülmeye değerdi.

İkinci durak millet iradesinin temsil edildiği TBMM oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Dikmen kapısından girildi. Ziyaretçi kabul salonundan güleryüzle rehber eşliğinde TBMM Genel Kurul Salonu Dinleyici locasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tarihçesi, bina ve yerleşke ile ilgili yapılan sunum dikkatle dinlendi.

15 Temmuz hain darbe girişiminde hasar gören alanlar üzüntü ile gezildi. Millet iradesinin Tecelli ettiği, temsil edildiği en yüce çatı olan meclisi ziyaret etme ve TBMM hakkında daha fazla bilgi edinmenin huzuru içinde orada güzel bir öğle yemeği yendi.

Hep beraber yenilen öğle yemeğinin ardından ATAKULE ve ÇANKAYA Köşkü’nün önünden geçerek Anadolu Medeniyetleri Müzesine gidildi. Dünya’nın en önemli müzelerinden biri olmakla beraber, Anadolu’nun tarihi zenginliğini ve Anadolu kültürünün derinliğini en iyi yansıtan müzelerden birini gezmek herkes için hem eğlenceli hem de heyecan vericiydi. Hitit Kaya Kabartmaları, Anadolu’nun Maden Çağı kalıntıları, mezar odaları ve Çatalhöyük kalıntıları herkesi büyüledi. Müze çıkışı Ankara’ya egemen tepe üzerinde bulunan Ankara Kalesi’ne gidildi. Kale içinde mis gibi kokan Ankara simidi yememiz görülmeye değerdi.

En son durak ise Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir oldu. Atatürk sevgisi ile dolu öğrenciler kitaplarda okuduklarının çok daha fazlasını görmenin eserleri, Atatürk’ün kullandığı şahsî eşyalar ve Atatürk’ün zengin kitap koleksiyonu öğrencilerin büyük ilgisini çekti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesi önünde saygı duruşuyla ona bağlılıklarını bir kez daha gösteren öğrencilerimiz, Anıtkabir çıkışında  nisan yağmuru ile ıslanmış olmaktan hiç şikâyetçi değillerdi.. Çocuklar çok yoğun, o kadar da eğlenceli ve heyecan verici bir günün sonunda yüzlerinde güzel bir gülümseme ile okula döndüler.