SON DAKİKA
Ana Sayfa / İlkokul – Ortaokul

İlkokul – Ortaokul

Sözlüğe baktığınızda “aşiyan” sözcüğünün karşılığının; “kuş yuvası, bülbül yuvası, şirin ve güzel ev” anlamları taşıdığını göreceksiniz. Aşiyan, Türk edebiyatında ve şarkılarımızda çokça kullanılmış Türkçeleşmiş bir sözcüktür.

Ayrıca Aşiyan, İstanbul’un boğazdaki en güzel, en nezih ve en şirin boğaz manzaralı bir semtinin adıdır.

Ünlü şair Tevfik Fikret’in şiirlerinin ilham kaynağı olan ve şimdi Aşiyan Müzesi olarak kullanılan boğazdaki evi bu sözcüğe ayrı bir sanatsal anlam katmıştır.

Aşiyan semtine özel bir anlam yükleyen bu müze İstanbul Boğazı’nda olması sebebiyle Asya kültürüyle Avrupa kültürünü birleştiren bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda Türklerin Asya’dan Avrupa’ya uzanan bir kültür yolculuğunun adeta uğrak yeridir Aşiyan. Bu geçiş kültürünün Tevfik Fikret’teki sanatsal yansımalarını da görmekteyiz.

Divan şairlerinden Fuzuli “aşiyan” sözcüğünü şiirlerinde, “gönül kuşunun yuvası” anlamında kullanmıştır. Ünlü şair Mehmet Akif Ersoy da yazdığıI “Bülbül” şiirinde “aşiyan”a çök özel bir anlam yükler. Ayrıca şarkılarımızda geçen “aşiyan yollarında” ifadesi söz ve müziğiyle bizi hoş ve dingin duygulara götürmektedir. İşte aşiyan sözcüğünün bu sevimli ve sanatsal macerası bize “bir eğitim modelinin yol haritasını” çizdi.

Aşiyan, insanı sıkmadan severek ve isteyerek öğrenmenin, bir serçe kuşunun yuvasına bağlanması gibi eğitim yuvasına bağlanmanın bir sembolü oldu.

Yuvadaki öğrenmeler kalıcı ve zevkli olur. Aşiyandaki öğrenmelerde de aynı anlayış hedeflenmiştir. Aşiyan Koleji’nin mekansal tasarımını da bu anlayışla gerçekleştirmeye özen gösterdik. Bizim çocuklarımız kuşların yuvalarına bağlanması ve yuvalarını sevmesi gibi eğitim yuvaları olan “Aşiyan”ı sevdikçe biz eğitimcilerin işi daha kolay olacaktır. Geçmişiyle ve öz kültürüyle barışık, çağdaş bilimlere yönelmiş gençlerimizin eğitim ve kültür yuvası olan “Aşiyan” da yüksek başarılara imza atmak dileğiyle.