29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Coşkuyla Kutladık

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Coşkuyla Kutladık

https://youtu.be/L5HE2mGoScs

Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünü coşkuyla kutlamanın gurur ve sevincini yaşıyoruz.

Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’nda yenik düşünce yurdumuzu düşman devletler işgal etti. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı Milli Mücadelenin lideri Mustafa Kemal Atatürk meclis başkanı seçildi. Türk Ordusu, İnönü Savaşlarını, Sakarya Meydan Muharebesi ile Başkomutanlık Meydan Savaşı’nı kazandı. Yunanlılarla ve Birinci Dünya Savaşı’nda savaştığımız devletlerle 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması imzalandı. Böylelikle Kurtuluş Savaşı sona erdi. Türkiye’nin bağımsızlığı dünya devletleri tarafından kabul gördü. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etti.

Cumhuriyet; milletin egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimidir.

Bu güzel devleti bizlere armağan eden atalarımızın bizlerden tek isteği Cumhuriyetimizi her zaman koruyup geliştirmemizdir. Bunu yapabilmek için de çok çalışıp Türkiye Cumhuriyeti Devletinin adını başarılarla söz ettirmek olacaktır. Bu önemli görev de gelecekte bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak, bu ülkenin gerçek sahibi olan gençlere yani bizlere düşmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü savunmak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır. İleri görüşlülüğü ile tanınan önderimiz Mustafa Kemal, “Gençliğe Hitabe” de cumhuriyetimizi yıkmak, ülkemizi bölüp parçalamak için faaliyet gösterebilecek iç ve dış düşmanlardan söz etmiş, hangi şartlarda olursak olalım bu duruma karşı koymak için elimizden geleni tereddüt etmeden yapmamız gerektiğini belirtmiştir.

Bu vesile ile Kurtuluş Savaşımızın başlangıcından bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğü ve birliği için canlarını hiçe saymış şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Söğütözü Mah. Söğütözü Cad. No:31 Çankaya – ANKARA

2024  © Copyright CEYAF

Sohbete Başla !
Aşiyan kolejini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Size nasıl yardımcı olabiliriz ?